از چهار گوشه دنیا

آخرین رویدادها

اخبار بین الملل

UP TOGGLE DOWN

نخست‌وزیر عراق مسئولان رده بالای امنیتی را برکنار کرد

درپی وقوع ۲ انفجار تروریستی در بغداد، نخست‌وزیر عراق چند نفر از مسئولان رده بالای...

درخواست لغو مجوز وکالت جولیانی از سوی قضات و دادستان‌های سابق فدرال

قضات و دادستان‌های آمریکا با امضای شکایتی، خواستار تعلیق مجوز وکالت رودی جولیانی وکیل شخصی...

مقام کابینه بایدن: رفع تحریم‌ها مشروط به پایبندی ایران به تعهداتش است

وزیر احتمالی جو بایدن برای وزارت خزانه‌داری آمریکا رفع تحریم‌های ایران را مشروط به انجام...

انفجار اتومبیل در سرزمین‌های اشغالی

انفجار یک دستگاه اتومبیل در سرزمین‌های اشغالی ۲ مجروح برجای گذاشت.

وزارت کشور عراق: داعش عامل انفجارهای بغداد است

سخنگوی وزارت کشور عراق اعلام کرد که گروه تروریستی داعش انفجار‌های امروز بغداد را انجام...
انجمن آشوریان تهران

انجمن آشوریان تهران

پنج شنبه, 18 دی 1399 ساعت 11:46

شورش در آمریکا

کنگره در تسخیر شورشیان
هواداران ترامپ، با یورش به سوی ساختمان کنگره،آن را تسخیر کردند و مدتی در آن ماندند، بعد از مدتی با دخالت پلیس و یک کشته، کاخ مشهور به کاپیتال، خالی از شورشیان شد.
وال ستریت جورنال: با حمله پلیس آمریکا کاپیتال،پس از شورش هواداران ترامپ، خالی شد.
نیویورک تایمز:
اراذل تحریک کننده از سوی ترامپ، به کاپیتال، بنای کنگره، حمله کردند.
یو اس ای تودی:
یک کشته در شورش علیه کنگره آمریکا، پس از این شورش مرگبار،کنگره،به بررسی آرای مجمع برگزیدگان آمریکا،پرداخته، رای خواهد داد.
واشنگتن تایمز:
ترامپ در میان بحران می گوید:این روز را به خاطر بسپارید.

وال ستریت جورنال؛:
سنای آمریکا، در دست دموکرات ها، برای نخستین بار رافائل وارناک دموکرات، نخستین سناتور سیاه از جورجیا است.

نیویورک‌تایمز :هواداران ترامپ، در واشنگتن ، امروز علیه رئیس جمهوری منتخب، جو بایدن ، قدرت نمایی خواهند کرد. صحنه عظیمی برای این پهلوانی، آراسته اند.

شیکاگو تریبیون: متحدان ترامپ، عزم خود را جزم کرده اند، تا آرای کالج الکترال بایدن را پایمال کنند. حال آن که کنگره، آماده تایید آرای جو بایدن است .

یو اس ای تودی:
آخرین آزار پشتیبان ترامپ، در کنگره، توطئه علیه پیروزی جو بایدن است.

واشنگتن تایمز:
با انتخاب کشیش سیاه پوست دموکرات ،به عنوان سناتور جورجیا، دموکرات ها برای در اختیار گرفتن سنا از جمهوریخواهان، نزدیک تر شدند. سنا ، همیشه در ید جمهوری‌خواهان بود. اکنون پیروزی وارناک، خبر از انتخاب نخستین سیاه پوست در ورجینیا، برای سنا می دهد. جف آساف دومین سناتور دموکرات هم انتخاب شد. به دست گرفتن سنا، از سوی دموکرات‌ها ، لحظه تاریخی ای در دنیای سیاست آمریکا است سنا، اکنون پنجاه پنجاه است. حالا رقابت میان جف اوساف دموکرات و دیوید پردوی جمهوریخواه بود که سرانجام اوساف پیروز شد .
واشنگتن تایمز

پنجاه و پنجاه
با انتخاب دومین نامزد سناتوری دموکرات در ایالت جورجیا، سنای آمریکا، از کنترل جمهوریخواهان خارج شد.اکنون تعداد سناتورهای دموکرات و جمهوریخواه پنجاه پنجاه است. پیش از این چهل و‌ هشت به پنجاه و دو، به سود جمهوریخواهان بود. البته تصویب آرا در سنا، نیاز به پنجاه و یک رای دارد.
وال ستریت جورنال

از حاشیه خبرها
دو گونه تازه ویروس کووید ۱۹ در انگلیس اند. یکی از کنت و دیگری از آفریقای جنوبی آمده . هر دو در انگلیس شناخته شده‌اند. شباهت‌هایی هم به هم دارند. اما یکی نیستند. تفاوت آن ها، با ویروس های پیشین جهشی بودن و سرعت سرایت آن ها است. دانشمندان از منشا اصلی آن خبر ندارند. فقط هر دو در انگلیس دیده شده اند. پژوهش ها تا امروز نشان می‌دهند ، که خطرناک‌تر از ویروس پیشین نیستند. با این همه، پژوهش بسیار مورد نیاز است. واکسن های امروز هم می تواند در درمان آن موثر باشد. در صورت نیاز به تغییر، دو هفته زمان لازم است.تا آن هنگام، حفظ فاصله ها ،به ویژه در فضاهای بسته ، شستن مداوم دست ها، نزدیک شدن به دیگران، به معنای ابتلای بیش تر است و البته ماسک بر چهره.

سه شنبه, 16 دی 1399 ساعت 15:58

امید به تغییرات

نگاه به روزنامه های جهان
گاردین: جولین آسانژ افشاگر «ویکی‌لیکس»، نباید تحویل آمریکا شود.
اکونومیست: با همه کوشش های ترامپ، پیروزی بایدن ،پایدار خواهد بود.

فایننشال تایمز: سناتورهای جمهوریخواه، می خواهند مانع تایید پیروزی جو بایدن بشوند. آساتژ را تحویل ندهید.

لوموند :در شهر کاله در فرانسه، در میانه سرما ، اخراج پناهجویان بدون یافتن راه حل پایدار، تداوم دارد.

له رپوبلیکا : برای حفظ ایتالیا، از ویروس ، یک ماه دیگر ،باید به انتظار واکسیناسیون بود.

و انگلیس در آستانه سومین و سخت‌ترین قرنطینه قرار دارد.

واشنگتن پست آمریکا :
ترامپ ، مقام برجسته ایالتی در جورجیا را زیر فشار قرار داده ، خواستار یافتن آرای انتخاباتی ای است که پیروزی جو بایدن را بر هم بزند.
نوار، این خواست ترامپ را افشا کرد.

وال ستریت جورنال آمریکا :
ترامپ ، آرای جورجیا را غیر قانونی و بی اعتبار خواند. او پشتیبانانش را با این ادعا برای انتخابات سنا ، در آن ایالت، فراخواند.
لوپاریزین فرانسه : فرانسه تاخیر و شکست فرانسه در واکسیناسیون را شرم آور خواند. آن چه که خشم فرانسه را سبب شد. در ونه تو و فیرپولی ایتالیا ، گفته شد ، مدارس تا پایان ماه ،باز نخواهند شد.

امید و تغییر
له رپوبلیکا ، روزنامه ایتالیایی می نویسد: برای ایتالیایی ها، در سال 2021 امید و تغییر ، واژه های کلیدی خواهند بود. سفر و زندگی سالم ، آرزوی ایتالیایی ها،در سال تازه خواهد بود. با همه گیری ویروس کرونا ، سالی ، محبوس در خانه ها ، در ایتالیا گذشت و بازسازی اقتصادی ، حرکتی آهسته داشت. امروز، از هر ده ایتالیایی ، 7 نفر ، معتقد هستند که از نظر روانی ، دست آوردی قابل توجه خواهند داشت. شایسته تر از عصر پیش کرونایی. همین تعداد ، معتقد به انجام واکسیناسیون هستند.

یو اس ای تودی : خشم جهانی
ترامپ ، به ایالت جورجیا ، فشار وارد می آورد که آرای او را پیدا کنند. این اصرار رئیس جمهوری آمریکا، به برد ، خشم جهانی را سبب شد.
نوار اصرار ترامپ ، به یافتن آرا به مقام ایالتی ، انتشار یافت و نگاه ترامپ و جو بایدن را به آن ایالت. منتقدان می گویند : این دخالت ترامپ، یک جرم آشکار است.
یک قاضی انگلیسی، تحویل جولین آسانژ به آمریکا را رد کرد. آسانژ افشاگر ویکی لیکس به جرم جاسوسی ، مورد اتهام است. آمریکا خواستار تحویل آسانژ به آن کشور است.

از حاشیه خبرها
یو اس ای تودی نوشت :
سه باند یا سپیکر یا بلندگوی هوشمند ، در بازارند. باندهایی برای ثبت وضعیت جسمی و روحی صاحبان آن ها ، و امروز ، بعد از پرسش درباره عوارض بیماری ، در ارتباط با ویروس کرونا ، صاحب آن را به مراکز درمانی ارتباط می دهد. وضعیت سلامت را بررسی و به مراکز بهداشت ، ربط می دهد.
و جدای از سلامت، باندهای سیری ، گوگل ، الکسا ، به فرمان صدایی، موسیقی پخش می کنند. وکارایی دیگر هم دارند، از وضعیت آب و هوا ، خواهند گفت و از خبرها و خلاصه آن ها. هشدارها را می دهند ، که وقت ناهار است ، بیدار شوید و فیلم های انتخابی تان را پخش می کنند.

یکشنبه, 14 دی 1399 ساعت 11:04

رویای امپراتوری

روزنامه های امروز جهان
لوفیگارو : کنگره آمریکا وتوی ترامپ را درباره بودجه دفاعی آن کشور، شست و برد . رئیس‌جمهوری بازنده‌ای در آستانه خروج ، ترفندها غریب می زند.

اکونومیست :همه تاجران جهان در سال تازه چشم به چین خواهند دوخت. تجارت الکترونیکی ، به نظر می آید، آینده تجارت را از آن خود خواهد کرد.

ال موندو اسپانیا: برای اروپا، خروج انگلیس ، بهترین، از یک معامله بده بستان بد بود. اتحادیه اروپا، با این انتقال، انگلیس را در وضعیتی بدتر از هنگام عضویت در آن رها کرد.

له رپوبلیکا :با بیش از هفت میلیون مبتلا به کرونا، بولسونارو در برزیل ضوابط رعایت اصول بهداشت علیه کرونا را به سخره گرفته و با لباس دربرابر هوادارانش، به میان انبوه شناکنندگان پیوست.

رویای امپراتوری
انگلیس، اتحادیه اروپا را از دست داد. حالا آیا انگلیس می تواند نقشی در جهان پیدا کند؟ انگلیس جهانی بودن نظریه آرمانی و دلخواهی است، اما تا دست یابی به این جایگاه، انتخاب های سختی در راه اند. یکی از آن ها ، شاید دشوارترین ارتباط دیگر بار با اروپا است. انتقال، تمام شد و انگلیس به تمامی از اتحادیه اروپا بیرون رفت.
شب کریسمس ، طرفین، به یک پیمان تجاری دست یافتند. به اصرار انگلیس، سیاست خارجی و دفاعی، در این پیمان، نادیده گرفته شده است. انگلیس، قرن ها است و‌به ویژه در دهه های اخیر، که رویای امپراتوری گذشته را با خود دارد.

وتوی ترامپ
در سنای آمریکا ، جمهوریخواهان با ترش رویی به رئیس جمهوری خود ، به دموکرات ها پیوستند و رد پیشنهاد ترامپ در بودجه دفاعی را نپذیرفتند. سنای آمریکا، وتوی ترامپ برای بودجه دفاعی آمریکا را پایمال کرد.

‏ فایننشال تایمز، در نگاهی دیگر این پرسش را آورده است آیا ترامپیسم ، پس از ترامپ هم دوام خواهد داشت؟ هم‌پیمانان ترامپ، ادعایی را مطرح کردند، که بر اساس آن به مایک پنس، معاون ترامپ، این قدرت را می‌دادند ،که پیروزی بایدن را برهم بزند. و قضات آمریکا این ادعا را رد کردند آمریکا ما را فوق چنین قدرتی دانستند. آن ها مایک پنس را فاقد چنین قدرتی دانستند.

از حاشیه خبرها
پروکسیما سنتائوری یا قنطورس، نزدیک ترین ستاره به خورشید است. در مجموعه ستارگان که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود. از آن سو، یک سیگنال یا علامت مرموزی به زمین رسید. یک موج رادیویی، که البته تلفنی از سوی«ای تی» ‍‌ بیگانه فضایی نبود. گروهی از دانشمندان در طرحی علمی، که در جست و جوی یافتن موج های رادیویی اند، به این سیگنال فضایی دست یافته اند. در این مسیر، تا کنون موجی دیده یا شنیده نشده بود. در دریایی از ستارگان در فضا، دانشمندان به جست و جوی بیگانگان هوشمند می‌پردازند. با معیار های کشف شده در میان میلیاردها ،جرم آسمانی، تا کنون، ما در فضا تنهائیم. نتایج بررسی این سیگنال ، در آوایل سال ۲۰۲۱ ، انتشار خواهد یافت.

شنبه, 13 دی 1399 ساعت 10:30

نگاه به پیش

فایننشال تایمز نوشت
بوریس جانسون، پایان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را لحظه شگفت انگیز خواند، حال آن که وزیر نخست اسکاتلند گمان می کند، جدایی انگلیس از اروپا آن را دچار بحران خواهد ساخت.

چاینا دیلی در چین :
چین ، پیمان تجاری با اتحادیه اروپا را، یک کودتای دیپلماتیک، بعد از جنگ ها با آمریکا، خواند. پیمانی که در روزهای پایانی ترامپ و با وجود هشدارهای گروه بایدن، با اتحادیه اروپا بسته شد.

ال موندو اسپانیا :
ویروس ها جهان را شکلی تازه بخشیدند. سال ۲۰۲۰ نشان داد ویروس ها ،به گونه‌ای هراسناک، ویرانگراند. اما با این همه ،آن ها سهمی سازنده در جهان دارند و این از شگفتی های جهان است.

گاردین در انگلیس
سرانجام انگلیس خط پایانی بر یکپارچگی خود و اتحادیه اروپا کشید. پایانی در بحران ،بدون سر و صدا ، های و هوی و بازی شادمانه. بورریس جانسون در‌پیام سال تازه ، برگزیت خروج انگلیس از اتحادیه را نادیده گرفته و اشاره‌ای به آن نداشت. انگار نه انگار. پیام او ، تکیه بر تلفات کووید ۱۹ داشت و بر سرکشی و بی رحمی های سال ۲۰۲۰ پس از گذشت، چهار سال و بیست و هفت هفته از آخرین همه پرسی ای که انگلیس را دوپاره کرد، انگلیس از مدار اتحادیه اروپا خارج شد. جدایی ای با هشدارهایی برای اختلاف و شکاف بیش تر در انگلیس

نگاه به پیش
ترامپ در پیام سال تازه خود ،نگاهی به پس پشت داشت و بایدن نگاه به پیش. تضادی که در پیام آن ها، آشکار بود. بایدن خواستار سرعت بیش تر در توزیع واکسن کرونا ،در آینده شد و ترامپ ، اشاره داشت که گفته بود، واکسن کرونا در راه است. ترامپ ریاست جمهوری اش را در کاخ سفید ، پیروزی تاریخی خواند و بایدن ،با لحنی آشکار، نگاه به روزهای در راه داشت. ترامپ درباره بودجه دفاعی آمریکا، در جنگ با کنگره، راهی واشنگتن بود. بایدن گفت : ما باز می‌گردیم، پرقدرت تر از گذشته. او بیست ژانویه کاخ سفید را از مردی تحویل خواهد گرفت ، که هنوز شکست اش را نمی پذیرد.

سنگ بنای امید
واکسن آسترا زنه کا، در قیاس با واکسن های دیگر، یک تحول است. به خلاف دیگر واکسن ها، چون فایزر، بایو ان تک نیاز به انجماد هفتاد درجه ندارد. سرمای معمول کافی است و انتقال و حمل آن آسان تر است.واکسن آسترا زنه کا، ویروس بی آزاری دارد که در سلول های انسان رشد نمی کند.به نظر می‌آید واکسن آسترا زنه کا، نود درصد موثر باشد. آسترا زنه کا، سنگ بنای امیدها در طرح واکسیناسیون است. واکسنی ارزان تر، آسان تر در حمل و فراوان تر از دیگر واکسن ها.

از حاشیه خبرها
یو اس ای تودی نوشت : به راستی سفر به سوی همسایه بغلی زمین ، سیاره سرخ، ارزش دارد؟ اسکان، در سیاره‌ای که نفس کشیدن در آن ممکن نیست. زندگی در سیاره ای ، که نمی توانید از خانه بیرون بیایید، به نظر ، نظریه ای خوش نمی آید. سفر به زهره چه؟ در یک ثانیه آدمی بر سطح آن بخار می شود. مریخ هم به گونه‌ای هراسناک ، غیرقابل زندگی است. می‌گویند مسکونی کردن اعماق اقیانوس، آسان تر از اسکان بر سیاره سرخ است. اگر اتفاقی برای ساکنان مریخ یبافتد، کسی از زمین نمی‌تواند به کمک شان برود. سفری که ماه ها، در راه خواهد بود. با این همه، انسان، سودای سفر به مریخ را در سر دارد.

چهارشنبه, 10 دی 1399 ساعت 12:25

2020 سالی که از دست رفت

نگاه روزنامه های صبح امروز جهان

یو اس ای تودی نوشت :

جمهوریخواهان با دموکرات ها علیه وتوی ترامپ ، در مورد بودجه دفاعی ، یک صدا شدند. جو بایدن،  اعتراض دولت آمریکا را محکوم کرد.

سنا نیز در این هفته، به تصمیم مجلس نمایندگان می پیوندد. سیلی ای تند که به رئیس‌جمهوری زده است.

 گاردین می نویسد : 2020 سالی که از دست رفت. آیا قرنطینه و محدودسازی در برابر همه گیری ویروس کرونا ،به نجات سیاره زمین ، کمک کرد؟

 لس آنجلس تایمز نوشت: کالیفرنیا،  ایالتی که رهبری مقابله با کووید را داشت ، اکنون به ایالتی درمانده در برابر این ویروس بدل شده است. تجربه جو بایدن در جنگ سرد ، آیا او را برای نزدیک شدن به روسیه ، کمک خواهد کرد : به نظر چنین می آید.

سیلی به ترامپ

جمهوریخواهان، درپیوند با دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا، وتوی ترامپ، در مورد بودجه دفاعی، را پایمال کردند. جو بایدن اعتراض و خروج دولت ترامپ را در این باره، محکوم کرد.

اگر سنا نیز در این هفته ، بر تصمیم مجلس نمایندگان، صحه بگذارد،  سیلی ای تندی خواهد بود، که به رئیس جمهوری خواهد زد.

بیش از یکصد جمهوریخواه و دموکرات ، در مجلس نمایندگان آمریکا، وتوی بودجه دفاعی هفتصد و چهل و یک میلیارد دلاری را ، زیر پا نهادند.

در مجلس نمایندگان، اکثریت دموکرات ها، تاییدیه و اهدای کمک دو هزار دلاری به هر آمریکایی را ، که از سوی ترامپ رد شده بود ، راهی سنا کرد. ترامپ بعدتر گفت : چرا ششصد دلار ،دو هزار دلار بدهید.

اکونومیست انگلیس

لندن ، شهری است که هنوز نمی داند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، برای آن چه معنایی دارد؟ منتقدان می گویند ، به نظر می رسد پاسخ ، چنین است ، خسارت خواهد دید. اما فاجعه نخواهد بود. منتقدان می گویند پیمان تجاری  انگلیس با اتحادیه اروپا، شکننده است. شکنندگی آن بیش تر در خدمات مالی  خواهد بود. آن چه که در بیش از یک هزار صفحه آمده است، پیمانی است که بسته شد. البته این پیمان، بیش تر مراقب ماهیگیران است تا مردان مالی و اقتصاد. انگلیس و بانک ها و سرمایه گذاران آن.

عشق ، قدرت است

در آمریکا 2020  سالی بود انبان از ناهماهنگی ، بیماری و شکست برای دانالد ترامپ ، آمریکا باید بداند عشق ، قدرت است. این شعار حاکم است کم تر هراس کن، بیش تر دوست بدار. آن چه که در آمریکا، رخ نداد. عملکرد درست و اشتباه در سال 2020 می تواند برای ساخت سال 2021 سازنده باشد. سال 2020 سال تجربه دموکراسی برای آمریکا بود. رئیس جمهوری ای  که استیضاح او به سنا رفت ، اما نشد.

اکونومیست انگلیس

از حاشیه خبرها

ویتامین دی

دانشمندان آن چنان که در روزنامه گاردین آمده، می گویند، ویتامین دی را برای مقابله با ویروس کرونا ، به نان و شیر بیافزایید. در جهان ، بسیاری از آدم ها، با کمبود ویتامین دی رو در رو هستند. در انگلیس فقط از هر پنج نفر ، دو نفر ، از نبود ویتامین دی ، رنج می برند. نور شدید آفتاب  در بدن انسان ، به تولید و فعال ساختن ویتامین دی ، کمک می کند. پژوهشگران در اسپانیا می گویند ، 84 درصد بیماران کرونایی ، بستری در بیمارستان ها، از کمبود میزان ویتامین دی، در رنج بودند. کمبود ویتامین دی، در کودکان ، منجر به نرمی استخوان و در بزرگسالان ، منجر به بیماری های قلبی حاصل از کمبود ، کلیسیم ، می شود. دانشمندان می گویند ویتامین دی نه تنها با وخامت بیماری کرونا، مقابله می کند، بلکه بدن را در برابر عفونت هم حفظ می کند.

سه شنبه, 09 دی 1399 ساعت 10:16

خاکستر دوهزار ساله

روزنامه های امروز جهان
فایننشال تایمز
ترامپ با امضای پرداخت کمک به آمریکائیان، دولت اش را از قرنطینه به در آورد.

گاردین
ترامپ اهدای بسته یاری را امضا کرد.

اکونومیست
ترامپ ، به رحم آمد و چک کمک مالی به آمریکائیان را امضا کرد.

لوفیگارو
ترامپ با اهدای بسته حمایتی به آمریکائیان ،زیر فشار افکار همگانی، موافقت کرد.

لوموند
ترامپ، در زیر فشار جمهوریخواهان، به رحم آمد.

واشنگتن تایمز
پس از روزهای پر تنش ،ترامپ امضا کرد. لس آنجلس تایمز
پس از خشم دو حزب، ترامپ، امضا کرد

پشتیبانی از مردم
دیروز، روزنامه های جهان از جمله یو اس ای تودی، تیتر زدند: ترامپ بسته کمک به بیکاران و آسیب‌دیدگان از کرونا را امضا نمی کند. امروز تیتر زدند: امضا کرد. می‌گویند، این امضا زدن، به سبب خشم جمهوریخواهان، و هم حزبی هایش بود. تاخیری که خود، سبب آسیب دیدن میلیون‌ها بیکار در آمریکا شد. و البته ترامپ، منتی هم بر سر مردم گذاشت. که این مسئولیت را در حفظ و پشتیبانی از آمریکائیان، حس کرده است. آمریکایی که اقتصاد آن از اثر های ویروس کرونا، پاشیده و روزهای سختی را گذرانده است.

له رپوبلیکا روزنامه ایتالیایی می‌نویسد دانشمندان می گویند ، با همه گیری ویروس کرونا، اختلال روانی و به ویژه افسردگی، در جهان ، افزایش یافته است. پزشکان بخش سلامت روان در برگامو در ایتالیا می گویند : اکنون درمان بیماری به مرحله ای رسیده است که می توان امیدوار بود.
امی بوندی مدیر این مرکز می گوید، اکنون پزشکان به شناخت بسیار درباره این ویروس،دست یافته اند و این ، امید به درمان را افزایش داده است . از این رو، افسردگی حاصل از نگرانی در این باره، بیهوده است. تعداد شفایافتگان در قیاس با آغاز همه گیری، بسیار چشمگیر است.

پیمان های فراموش شده .گاردین در انگلیس
توافق بر سر پیمان خروج انگلیس در اتحادیه اروپا حاصل آمد. اکنون، اهالی پارلمان، موشکافانه، قرار داد را زیر ذره بین برده اند. به نظر می آید، انگلیس و اتحادیه اروپا، به آرامی از وعده‌های داده شده درباره سیاست‌های خارجی و پیوندهای امنیتی، دور می‌شوند. سرسری نگاه کردن و به سرعت به توافق رسیدن طرفین، نشان می دهد، که همکاری های وعده شده، به باد فراموشی ،خواهد رفت. همکاری هایی که در دوره بانو «ترزامی» نخست وزیر پیشین انگلیس، از آن یاد شده بود. در توافق تجاری تازه، یسیاری پرسش ها، بی پاسخ مانده اند. اکونومیست
گاردین روزنامه انگلیس

از حاشیه خبر ها
سلول های دو هزار ساله
درهرکونالوم در ایتالیا
در انفجار کوه آتشفشان وزوو، سلول‌های مغز یک جوان، که به گونه‌ای اعجاز آمیز، سالم مانده است. در کشفیات تازه باستان شناسان، از دل خاک و خاکستر دو هزار ساله، درآمد. سلول های مغز انسان ،یخزده ، در زیر خاکستر، در شهر باستانی رم ،کشف شد.مانده، متعلق به جوانی خفته بر تخت چوبی، در سال‌های بیست زندگی بوده است. داغی گدازه آتشفشان و بلافاصله یخبندان؛ سبب شده تا ساختار جمجمه مرد جوان سالم؛ به جا بماند. مغز یک انسان با سالم ترین ساختار سیستم عصب یک انسان باستانی.

دوشنبه, 08 دی 1399 ساعت 11:52

میراث جهان

روزنامه های امروز جهان
میراث سمی ترامپ گاردین
روزنامه های انگلیس ، در آخرین روزهای رئیس جمهوری ترامپ، به تحلیل میراث اش در آمریکا، پرداخته اند. رابرت ریچ می نویسد: آمریکا با پذیرش رفتار ترامپ، سمی ترین میراث او را به ارث می برد.

سایمون تیسدال نوشت: ترامپ بدترین غرایز ما را سیراب کرد. میراث جهانی او، سمی و غیر اخلاقی خواهد بود. رئیس جمهوری آمریکا، ردی از خود در جهان به جا گذاشت، که ویرانی، تفرقه و درگیری است ،که تداوم خواهد داشت.

فایننشال تایمز نوشت در قرنطینه سخت، اروپا واکسیناسیون کووید را آغاز کرد ، در حالی که انگلیس دارد ویروس نوع خود را راهی جهان می کند. مقام‌های بهداشت در انگلیس می‌گویند، باید محدودسازی ،سخت‌تر شود.

لوفیگارو در فرانسه
نخستین زن هفتاد و هشت ساله سالخورده در فرانسه واکسن کرونا را دریافت کرد. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت، حالا ما ، سلاح تازه ای داریم. واکسن. باز متحد شویم.

لوفیگارو در فرانسه
فرانسیس فوکویاما، می گوید : جنگی دراز با چین، آغاز شده است. جنگی که آمریکا در سال ۲۰۲۰ کلید آن را زد.

وال‌ ستریت‌ جورنال آمریکا
ترامپ ، با توزیع بسته کمک به بیکاران در آمریکا، مخالفت کرد. جو بایدن آن را حرکتی ویرانگر خواند.

یو اس ای تودی در آمریکا:
ترامپ ،علائم غریبی نشان می دهد. از سویی عفو و بخشش می‌کند و از سوی دیگر بودجه ارتش آمریکا را وتو می‌کند. عفو برای کسانی که به اتهام ارتباط و درگیری با مسائل روسیه از جمله آن ها، پدر داماد او است. اتهام آن ها ارتباط گروه ستاد تبلیغاتی و انتخاباتی ترامپ با روسیه در انتخابات رئیس جمهوری در سال ۲۰۱۶ بود

فست فود عصر باستان
پمپئی در ایتالیا ، بر اثر فوران آتشفشانی مرگبار به زیر آوار رفت. در دو هزار سال پیش دویست و پنجاه هزار نفر،زیر خاک ماندند. حادثه ای در سال ۷۹ میلادی. باستان‌شناسان در آخرین یافته هایشان یک اجاق بزرگ «فست فود» از زیر خاکستر در آورده‌اند. اجاقی با نقش برجسته های تزیینی گرداگرد آن. صورت غذای آن ها با نقاشی هایی از حیوانات، بر دیوار تزیئن شده اند: اردک، ماهی ،بز و پرندگان. فست فود آن ها «ترموپولیوم»نام داشت. به یونانی یعنی «ترموس پولئو»، داغ بخر....!

یکشنبه, 07 دی 1399 ساعت 10:48

قرن آسیا

اکونومیست انگلیس
سال 2021 سال یکصد سالگی حزب کمونیست چین است. با دو بحران همه گیری ویروس و ناآرامی در هنگ کنگ، ناتان سو می گوید: جنگ در هنگ کنگ پایان نگرفته است. این فعال اجتماعی می‌گوید : هنگ کنگی ها ، به راه‌های دیگر خواهند جنگید.

ال موندو اسپانیا
نه همه گیری ویروس و نه بحران های اقتصادی هیچ یک، رئیس جمهوری برزیل را از پا در نخواهد آورد.

یو اس ای تودی آمریکا
دانالد ترامپ،در شفقت مشکوکی که نشان داد، باز قواعد را بر هم زد. در میان بخشودگان متهمان جنگی اند و پدر جردکوشنر، داماد او. بعدی، چه کسی خواهد بود؟

موسسه های ابر فن آوری سیلیکون و لی در آمریکا، رو به کشورهای کوچک آورده اند. اکنون از کوچ فن آوری به اوروگوئه می گویند.
وال ستریت جورنال

واکسن به فرانسه رسید
لوفیگارو فرانسه
فرانسه هم ، امروز به واکسن کرونا از سوی فایزر و بایو ان تک می رسد. پیش از واکسیناسیون، دکتر دانیل لوی هوی می گوید : آیا واکسیناسیون، زندگی پیش از کرونا را برای زمینیان برمی گرداند؟ واکسن کرونا، رندگی ما را تغییر خواهد داد؟ به روزهای پیش از کرونا، خواهیم رسید؟ویروسی که بیش از یک و نیم میلیون قربانی گرفت. کمی بحران، در پیش خواهد بود، اما زندگی به سیاره ما باز می گردد.

پایان فقر
اکونومیست نوشت :
درسال 2021 حزب کمونیست چین، یکصد ساله خواهد شد. حزب نخواهد گذاشت چنین تولدی از یاد برود. در تابستان ۲۰۲۱ شانگهای این مستعمره پیشین فرانسه، تولد یکصد سال اش را جشن می گیرد. اما چین باید دو چیز را از یاد ببرد، همه گیری ویروس کرونا و نا آرامی های هنگ کنگ و به دو چیز فخر خواهد فروخت پایانی بر فقر و پدید آمدن جامعه ای کامیاب، در هر زمینه.

قرن آسیا
کی شور ماه بوبانی، دانشمند برجسته آسیایی می گوید: اکنون، قرن طلوع آسیا است.قاره ای که دارد راه رهبری اش را در جهان آغاز می کند. این به معنای پایان عصر حاکمیت غرب است. پس از طی کردن بحران همه گیری، اتفاقی که پیش از آن رخ داده بود، یعنی شکوفایی اقتصاد، سر خواهد گرفت. قرن نوزدهم و بیستم از آن غرب بود، اما قرن بیست و یک، متعلق به شرق آسیا خواهد بود و با آن آغازی برای همه کشورهای آسیا. چین،سنگاپور، کره جنوبی و تایوان، آغازگر این رشد و بیداری خواهند بود. آن هم در برابر آمریکا، انگلیس، فرانسه و اسپانیا. ماه بوبانی، دیپلمات و آکادمیسین سنگاپوری است.

از حاشیه خبرها
پژوهشگران از غذاهایی می گویند، که در خواب و بی خوابی انسان ها اثر دارند. سال ۲۰۲۰ سالی دلخواه برای خواب نبود. همه گیری ویروس کرونا، تعطیلی مدارس و آموزش در فضای مجازی و برای آمریکایی ها ، دلهره های انتخابات رئیس جمهوری. با این همه پژوهشگران می گویند: رژیمی با مواد قندی ،بیشترین اختلال را در خواب به بار می‌آورد. داشتن رژیم غذایی گیاهی و فیبر مورد نیاز تمرین های ورزشی دوری از صفحه تلویزیون،اثرهای مناسب در خواب آسوده می دهد. می گویند: مصرف دو عدد کیوی به مدت چهار هفته ، نوید خواب خوب شبانه می دهد. آمینواسید موجود در میوه ها و در لبنیات و غذاهای پروتئین دار نوید خواب مناسب شبانه را می دهد.

شنبه, 06 دی 1399 ساعت 10:53

هدیه کریسمس

روزنامه های امروز جهان
یو اس ای تودی نوشت : آیا تهدید به شکایت علیه دانالد ترامپ، پس از پایان ریاست جمهوری جدی است ؟ تهدید های قانونی ، از بازجویی در معاملات تجاری در نیویورک ، تا اتهام ها، مبنی بر سو استفاده از قدرت. بهای سیاسی ای که ترامپ ،باید بپردازد.

کوریره دلا سرا در ایتالیا،
ایتالیا، به تعطیلات در قرنطینه رسید. پاپ ، در نماز کریسمس ، خواستار واکسن برای همه شد.

فایننشال تایمز در انگلیس
انگلیس و اتحادیه اروپا به توافق تجاری تاریخی ای در خروج از اتحادیه، دست یافتند. بر این اساس بسیاری از کالاها در صادرات و واردات ،بدون عوارض و گمرکی خواهند بود.

و درباره سال ۲۰۲۰ می گویند، سالی که زندگی دیجیتالی شد.

برای متخصصان بیماری های عفونی سال ۲۰۲۰ سالی هراسناک و باور نکردنی بود. دانش بشری نشان داد که در برخورد با یک همه گیری -پاندمی-می‌تواند قدرتمند باشد. ویروسی تازه و ناشناخته، که بیش از یک و نیم میلیون قربانی گرفت. زندگی هایی که به فنا رفت.

ال موندو در اسپانیا نوشت.
کریسمس درقرنطینه نگاه نخست روزنامه های امروز اروپا بود. می گویند، هنوز سیاهی ،روشنایی را نپوشانده است. این پیام رهبران کشورهای مسیحی در مقابله با ویروس کووید ۱۹ بود. به هنگامی که انگلیس با مقررات سخت‌تری در برخورد با کرونا در کریسمس رو در رو شد، آئین ها،مختصر و کوتاه بودند. آنان که زلاندنو خالی از ویروس را برای تعطیلات ، انتخاب کرده بودند. آیین های کریسمس و سال نو را در تنهایی، در قرنطینه، در هتل، خواهند گذراند. ارتش زلاندنو سخت از مقررات قرنطینه مراقبت می کند

هدیه کریسمس
اکونومیست نوشت : انگلیس و اتحادیه اروپا، بر سخت ترین خروج به توافق رسیدند،خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، با توافق معاملات تجاری، سرگرفت. یک توافق تجاری، خبری خوش است. اما با این همه، محدود است. هدیه ای که بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و اورسولا، فون درلین ، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا ، از آن گفتند. گامی نخست در تجارت آزاد طرفین ، که گام های دیگر را به دنبال خواهد داشت.

از حاشیه خبرها
فایننشال تایمز می نویسد ، آیا جهان به نهایت مصرف گوشت رسیده است. پیش از همه گیری ویروس کووید 19 هم به نظر می‌آمد، جهان سیر، از مصرف گوشت است. همه گیری ویروس کرونا مصرف، آن را سخت کاهش داد .البته جز چین، که یک سوم گوشت، در جهان را مصرف می‌کند. اکنون، جهان ، در جست و جوی جایگزین گوشت است. گوشت تهیه شده از گیاهان ،در آزمایشگاه ها از جمله آن ها است. کرونا، نشان داد، انسان ها ، به زنجیره‌های تازه ای از ذخایر مواد غذایی باید بیاندیشند. جلبک دریایی از جمله آن ها است . صنعت کاشت جلبک می تواند در کنار سواحل پاک و آب های سرد ، تامین کننده، غذای انسانی باشد.

پنج شنبه, 04 دی 1399 ساعت 10:45

کرونای انگلیسی

فایننشال تایمز
دو‌غول تجارت
دو‌غول بازار جهانی ، به عقد یک پیمان محدود ، نزدیک می شوند. پیمان سرمایه گذاری میان بازار مشترک اتحادیه اروپا و چین. مذاکره کنندگان ، به نتایج دلخواه دارند می رسند. شرکت های تجاری با این پیمان، آسان تر در چین، سرمایه گذاری خواهند کرد. در مقابل اتحادیه اروپا نیز، بازار را برای شرکت های چینی، آزادتر می سازد. از سوی دیگر، چین، با نزدیک شدن به راه یابی جو‌بایدن به کاخ سفید و روی خوشی که به تجارت با چین نشان داده است، ممکن است پکن را به تامل بیش تر در عقد پیمان با بازار اروپا در اتحادیه وادارد. بسیاری از اهالی پارلمان اروپا، اما خواستار پرهیز از شتاب در بستن پیمان با چین اند.

پاریزین در فرانسه
مرزها گشوده شد
فرانسه می گوید مرزهای خود را به قطار کامیون های انگلیسی مانده پشت دروازه های این کشور، باز کرده است. با این بازگشایی ، بی هراس از گسترش ویروس انگلیسی کرونا، نخستین کامیون ها وارد کاله شدند. همزمان قطارها و هواپیماها از انگلیس، راهی فرانسه شدند

از حاشیه خبرها
رفتار اعضای بدن انسان و اثرهای دارو در حالت بی وزنی یا کم جاذبه، متفاوت است. برای توسعه بخشی به کیفیت زندگی انسان بر زمین، نیاز به بازنگری به فضا است. در فضا، ابزار تازه،مولکول های تازه و اثرهای دارو ، زاده می شوند. پژوهشگران اکنون دریافته‌اند که آن ها می‌توانند باکتری ها و ویروس های کهنه و تازه را همچون سارس کوو دو را نابود کنند. جدای از آن دانشمندان می‌گویند ، در فضا، می‌توان داروهای تازه برای بیماری های لاعلاج امروز، بر روی زمین ، خلق کنند. دانشمندان می دانند که محیط متفاوت فضا،، برای پژوهش های پزشکی مفید است. در همایش قضا و‌ بهداشت در رم، بسیار نظریه ها در این باره ارائه شد. درهم شکستن مقاومت باکتری در برابر آنتی بیوتیک ها
واکنش باکتری در برابر آن ها، در فضا و جز این ها

انجمن آشوریان تهران

یکی از مهم­ترین آداب اجتماعی آشوریان ایران، چنین بوده که هرگاه جمعیت آنان در شهری روی به فزونی نهاده است، آنان به تاسیس انجمن­های ملی و فرهنگی و اجتماعی مبادرت نموده اند. به همین جهت بود که در سال 1898، پس از مهاجرت عده­ ی کثیری از جوانان آشوری-کلدانی ساکن سلماس به تهران و استخدام در وزارتخانه ­ها و ادارات دولتی، بنیان اولیه­ ی انجمن آشوریان تهران گذارده شد.

شبکه های اجتماعی

t logo 

insta

ارتباط با ما

ایران-تهران-انتهای خیابان آیت الله کاشانی غربی شهر زیبا خیابان شهید آلفرد سرگیز اردوشاهی جنب مجتمع قضایی مفتح پلاک 6 -کد پستی 1474997751

ایمیل: .

تلفن: 44312777

فکس: 44312886

flaq

جستجو