آخرین رویدادها

اخبار بین الملل

UP TOGGLE DOWN

لاوروف: آمریکا درک نمی‌کند که از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران غیرممکن است

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد آمریکا درک نمی‌کند از سرگیری تحریم‌های شورای امنیت علیه...

هشدار به دولت انگلیس درباره موج دوم کرونا

پزشکان در انگلیس هشدار دادند چنانچه دولت این کشور به سرعت برای مقابله با موج...

بیانیه ترامپ درباره اعمال تحریم‌های جدید این کشور علیه ایران

رئیس جمهور آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد که کاخ سفید علیه ۲۷ نهاد و فرد...

چین: توسل آمریکا به مکانیسم ماشه فاقد وجاهت قانونی است

سخنگوی وزارت خارجه چین ادعا‌های آمریکا برای از سرگیری تحریم‌های بین المللی علیه ایران را...

از رزمایش مشترک راهبردی روسیه و ایران تا کمک خانواده پهلوی به صدام و حمله...

برگزیده‌ اخبار جالب و خواندنی سراسر جهان را در این بسته خبری بخوانید.
انجمن آشوریان تهران

انجمن آشوریان تهران

دوشنبه, 31 شهریور 1399 ساعت 11:21

تیتر روز

آب و قایق مینیاتوری در یک حوضچه ضد جاذبه. تجربه ای که روس ها در دهه پنجاه میلادی داشتند و اکنون پژوهشگران فرانسه، دست به آن می زنند: مایعاتی که از زمین ، به هوا، پرواز می کنند و جاذبه معکوس را نشان می دهند. یک قایق، که وارونه در زیر آب ، حرکت می کند. غرق نمی‌شود و جاری است. آن چه که خلاف قانون جاذبه ،در زمین عمل می کند. آبی که در هوا جاری است و شناگران زیر آن اند. به نظر، یک لطیفه می‌آید، اما این تجربه در مدرسه عالی فیزیک و شیمی صنعتی، در پاریس سرگرفت. آن چه که در نشریه عملی «نیچر»آمده است. بازی یا جاذبه زمین و وارونه کردن آن.

*در برلین هزاران تن به خیابان ها آمدند. معترضان، از اتحادیه اروپا خواستار پذیرش پناهجویان، از لس بس یونان شدند.
* انتخاب قاضی جانشین روت گینزبورگ، بهانه مناقشه رقیبان انتخاباتی رئیس جمهوری آمریکا شده است. جو بایدن می‌گوید، جانشین او بعد از انتخابات ،تعیین شود.
* ده‌ها هزار تن در بلاروس ، باز در خیابان هایند. آینده بلاروس، در ابهام است.
*در مینسک و شهرهای بزرگ دیگر، خیابان‌ها، در تسخیر معترضان به لوکاشنکویند.

رصدخانه «گرین نیک»در غرب ویرجینیا، که به سوی فضا در جست و جوی یافتن بیگانگان است، چیزی نیافته است. دانشمندان، دست خالی ، از این جست و جوی فضایی آمده‌اند. دانشمندان با طرح شنیداری خود دریافتن صدای بیگانگان در فضا ، هیچ نشانه‌ای از بیگانگان نیافته اند. در یک هزار و سیصد و یبست و هفت ستاره ، نشانه ای از تمدن شنیده نشد. آن ها، در فضا، نشانه‌ای از زندگی هوشمند، ندیدند.

*حالا دانشمندان چشم به سیاره مشتری دارند. عکس های تازه از سیاره ، نشان می دهد ، که توفانی در آن سر گرفته است.
*ماشین صادرات چین، غرش کنان، به روزهای عادی زندگی بازگشته است.
* خاورمیانه و آمریکا ،مردان قدرتمند، برای عصر بعد از ترامپ، در رقابت اند. رهبران کشورهایی که بر پیروزی ترامپ سرمایه گذاری کرده بودند، اکنون رو به جو بایدن آورده‌اند. پیروزی او را دور از انتظار نمی بینند.

*جو بایدن، ترامپ و جمهوری‌خواهان را به سوء استفاده از قدرت، متهم کرد. مرگ روت گینزبورگ، رقابت‌های انتخاباتی را در آمریکا لرزاند.
* از آن سو تام کاتن، سناتور جمهوریخواه می گوید، مدتی است، دموکرات‌ها در خیابان های آمریکا ، دست به شورش می زنند.
*در آمریکا ، یک قاضی، تعطیل کردن اپلیکیشن‌های وی‌چت و تیک توک به دستور ترامپ را لغو کرد. او ترامپ را به چین هراسی ،متهم کرد.
*در فرانسه، انجمن بهداشت همگانی، می‌کوشد با اعمال مقررات و پروتکل های بهداشتی، مدارس را باز نگاهدارد. مدارس و ارتباط دانش آموزان ، کابوس فرانسویان شده است.

یکشنبه, 30 شهریور 1399 ساعت 10:54

تیتر روزنامه ها

این ویروس جهشی ، با این عنوان گزارش علمی گاردین می‌گوید آیا باید نگران تغییرات و جهش سارس کاو 2 بود؟ دانشمندان ، ویروس را دنبال می‌کنند و شاهد جهش های اساسی در آن هستند، اما می گویند، به نظر هراسناک نمی آید آن ها چشم از ویروس، برنمی دارند، که عامل کرونا است. می‌گویند، جهش آن به اندازه جهش ویروس آنفولانزا و ایدر نیست. و  این، خبر خوش برای تولید واکسن و درمان آن است البته هر چیزی هم ممکن است رخ بدهد. دانشمندان از لحظه پدید آمدن ویروس، هزاران تغییر در آن دیده اند که به دقت نظاره و دنبال می‌ کنند. دانشمندان می گویند، با وجود افزایش عفونت ها، مرگ و میر حاصل از آن ها، کاهش یافته است.

*آغاز شکننده مذاکره میان یونان - ترکیه . پاریس و آتن در برابر تناقص گویی های اردوغان ، محکم ایستاده اند.

*تیک توک و وی چت، آپ ها چینی و محبوب آمریکا، از امروز در آمریکا تعطیل اند. ترامپ، مدعی است ، این ها ، مخل امنیت ملی آمریکایند. منتقدان می گویند: چنین چیزی نیست.

* ناوالنی، ناراضی روس، که در آلمان بستری شده است، اکنون بدون عصا ، راه می رود ،می گوید: تا بهبودی کامل، زمان درازی در پیش  است.

* نخستین گام به سوی دموکراسی ،در تایلند. هزاران تایلندی ، علیه حکومت و پادشاهی ، به خیابان‌ها آمدند. نخستین گام تاریخی در تایلند.

*مرگ قاضی دیوان عالی ، فرصتی است برای جدال رقیبان انتخابات رئیس جمهوری آمریکا. مرگ روث گینزبرگ یک خلا قدرت را  نشانه می رود.

*وال ستریت جورنال: مرگ گینزبرگ جنگ تلخ انتخاب جانشین را در پی دارد.

*لس آنجلس تایمز : جو بایدن می گوید آمریکا باید رئیس جمهوری انتخاب کند که بتواند جای  گینزبرگ را پر کند.

*نیویورک تایمز، آمریکا، قاضی ای بلند مرتبه در تاریخ را از دست داد.

لوفیگارو  روزنامه فرانسوی، در آمریکا  رئیس جمهوری سقوط می‌کند ، کنگره ، معلق می شود ، اتفاقی نمی افتد. اما با دیوان عالی فاسد باید در انتظار هرج و مرج و جنگ داخلی بود .دیوان عالی می‌تواند علیه تصمیمات ایالت ها و  دولت فدرال، اقدام کند. این است قدرت دیوان عالی در آمریکا.

ویروس کرونا،در هر نقطه از جهان متفاوت است حتی در سواحل شرق و غرب آمریکا هم. از ویروس‌های اروپا یا آسیا. ویروس کرونا، در آفریقا ، متفاوت از همه است، از این رو عفونت‌ها در آن جا، ملایم است گزارش سازمان بهداشت جهانی می گوید : مرگ و میر حاصل از ویروس کووید ۱۹ در آفریقا، کم تر از دیگر نقاط جهان است.

 اما خبر خوش این است که تغییرات ویروس کووید ۱۹ در برابر واکسن های تولید شده، تا به امروز، اثر نداشته است. دانشمندان می گویند، تغییرات ویروس آن چنان آسیب رسان نیست ، که در آنفولانزا و ایدز است.

شنبه, 29 شهریور 1399 ساعت 10:05

خبر روز

*به نظر می‌آید آلمان پس از سی سال اتحاد، هنوز دوپاره است: شرقی و غربی. شکاف بین این دو، کاملا آشکار است. بررسی تازه، در سالگرد سی‌امین سال اتحاد دو آلمان نشان می‌دهد ، در شرق ، هنوز با آلمان‌ها ، به عنوان شهروند درجه دو نگاه می‌کنند. اختلاف های بسیار در زندگی و رفتار میان شهروندان دو بخش آلمان، دیده می‌شود. در این میان سطح پرداخت ها، حقوق و مزایا، میان دو آلمان بسیار متفاوت اند.سی سال پیش دیوار جداساز دو آلمان شرقی و غربی فروریخت. دیواری که چهل و یک سال، دو آلمان را از هم جدا ساخته بود.

*هرتسبرگ، نخستین انسانی بود، که یک خودروی خودران، او را زیر گرفته، کشت. حادثه‌ای در آریزونا در دو سال پیش. دادگاه مدیران شرکت خودران -اوبر-را مسئول و متهم به قتل کرد. پس از آن دادگاه، رافائل واسکوئر،راننده کمکی را که مراقب خودران بود، متهم دانست. دادگاه می‌گوید او بی مبالاتی کرده، صفحه نمایش را ندیده است. -نگاه نکرده است- خودران با سرعت ۴۰ مایل در ساعت، دوچرخه سوار را به اشتباه، زیر گرفته بود. و این نقص خودروهای خودران است که می‌خواهند با به کار گرفتن آن ها، جاده ها را ایمن بسازند.

*خودروی خودران ولوو، نتوانسته بود ، هرتسبرگ  را به عنوان یک عابر دوچرخه سوار تشخیص داده، زیر گرفته بود. نرم افزار خودرو، نتوانسته بود، به موقع ، به مرکز کنترل درباره گذر دوچرخه سواراطلاع بدهد. به طور معمول، در این مواقع باید راننده کمکی، اقدام کند، که سرگرم بازی با تلفن همراه بود. دادگاه، تا زمستان آینده، اعلام تنفس داد. هنوز آشکار نیست قاتل راننده کمکی است، یا خودروی خودران؟

*رئیس کمیسیون اروپا، در سخنرانی خود، نخست به حزب حاکم لهستان تاخت. تندترین انتقاد از حکومت لهستان داشت. «اورسولا فن در لاین» گفت: لهستان، منطقه آزاد از انسانیت است. این کشور جایی در اتحادیه اروپا ندارد. این نخستین سخنرانی او، پس از انتخاب به عنوان رئیس کمیسیون اروپا بود. نه برای حزب و نه برای لهستان، جایی نیست. از سوی دیگر رهبران اتحادیه اروپا ، هفتصد و پنجاه میلیارد یورو، برای مبارزه با کووید ۱۹ هزینه می‌کنند.

*ایران ، در آستانه موج سوم همه‌گیری ویروس کووید ۱۹ است. این در حالی است که مبتلایان به کرونا در جهان ، از مرز سی میلیون تن گذشت. مبتلایان در ایران از روزی سه هزار تن گذشت.

*سازمان ملل درباره بلاروس می‌گوید، پرده آهنین دیگری در اروپا، پایین خواهد آمد.

* نیکولا سارکوزی، پس از پایان دوران رئیس جمهوری فرانسه، پا به دنیای سیاست نگذاشت ، اما امروز می‌گوید، سایه او بر سر انتخابات ها در دولت امانوئل مکرون، حس می شود.

*نگاه روزنامه های آمریکا؛ آمریکا، از روز یکشنبه، به سبب حفظ امنیت ملی، تیک توک و وی‌چت ، اپلیکیشن های چینی محبوب جوانان آمریکایی را ممنوع می‌کند.

* ترامپ، در گشایش موزه اسناد ملی ، به گرایش چپ در آمریکا، تاخت. که این جنبش تندرو،در مدارس نفوذ کرده است.

پنج شنبه, 27 شهریور 1399 ساعت 11:46

خبر روز

هزاران نفر در جهان هستند، که داوطلبانه ، به قصد خدمت به پژوهش های علمی ، خود را به دست خطر می سپارند. می ایستند و با اشتیاق ویروس سارس-کاو2 ویروس کرونا را استنشاق می کنند. آلوده به ویروس کرونا می شوند، تا شاید پژوهشگران ، درمانی برای آن پیدا کنند. آن ها آلوده ویروس کرونا می شوند، تا مگر پژوهشگران، شناخت بیش تری درباره این بیماری پیدا کرده و به راه سریع تر درمان یا کشف واکسن، دست پیدا کنند. آیا این پژوهش به پدید آمدن ویروس تازه نمی انجامد؟ جان داوطلب، در خطر نخواهد بود؟ این انسان های از جان گذشته!

اکنون بیش از یکصد و هفتاد گروه پژوهشگر، در سراسر جهان، در رقابت با یکدیگرند، تا مگر واکسنی موثر و مطمئن و ایمن پیدا کنند. بیش از یکصد و چهل و دو واکسن، در مرحله پیش نخست اند ، یعنی هنوز بر انسان، آزمایش نشده اند. بیست و نه واکسن، در مرحله اول ، بر تعداد اندکی آدم، تزریق شده اند. هجده واکسن، در مرحله دوم بر آدم های بیش تر تست شده اند. 9 واکسن در مرحله سوم اند. در سطحی وسیع، بر آدم ها آزمایش شده اند. صفر واکسن مورد تایید برای تزریق همگان است. سازمان بهداشت جهانی ، بر همه یکصد و هفتاد گروه نظارت دارد.

چه می شود اگر ترامپ ، آن چنان که سرسختانه به خاطر نصب دیوار مرزی جنگید، علیه ویروس کرونا می جنگید؟ نیکولاس کریستف ، تحلیل گر آمریکایی می نویسد: اگر آن چنان سرسختانه ، جان هزاران آمریکایی را نجات داده بود. اگر در همان آغاز پائیز گذشته ، که او را از خطر کرونا با خبر کردند، حرکت می کرد، آمریکا، اکنون، چه حال و روزی داشت؟ آن روز رابرت اوبراین مشاور امنیتی ترامپ گفت: ویروس کرونا بزرگ ترین تهدید علیه امنیت ملی در دوران رئیس جمهوری اش خواهد شد. با این همه ، ترامپ، آن روز، ذهن جامعه آمریکا را با نادیده و به سخره گرفتن ویروس کرونا ، انحراف داد.

سرانجام «اوراکل»، تیک توک اپلیکیشن چینی ، مورد تحریم ترامپ را خریداری می کند. پیشنهاد مایکروسافت برای این خرید، رد شده بود. «تیک توک»، اپلیکیشن چینی محبوب کودکان و جوانان بود، که آمریکا را تسخیر کرده است. حالا باید کاخ سفید این خرید را تایید کند. اپلیکیشنی ، که ترامپ، به بهانه امنیت ملی، آن را سیاسی کرد.

سه شنبه, 25 شهریور 1399 ساعت 09:50

در جهان چه می گذرد

* ال پایس روزنامه اسپانیایی می نویسد: ستاره ‌شناسان، نشانه هایی از زندگی را در سیاره زهره یافته اند. بررسی دانشمندان می گوید گازی بویناک، که می تواند حاصل زندگی ای میکروبی در ابرهای این سیاره پیدا شده است.  یکی از ستاره شناسان فیزیکدان می‌گوید: اگر چنین نشانه ای از زندگی میکروبی در زهره باشد پس در جاهای دیگر هم خواهد بود. کلارا سوسا سیلوا، ستاره شناس می‌گوید: اگر آن چه در ابرهای سیاره زهره دیده شده است، نشانه زندگی باشد، همه چیز در دانش فضایی، تغییر پیدا می‌کند.

*کارل ساگان اخترشناس یک بار به طعنه گفته بود، آن جا در سطح سیاره زهره ، دایناسور دیده است. جوّی غلیظ، گرداگرد سیاره را پوشانده بود و برای نخستین بار، سیاره زهره ، از پشت دوربین های زمینی، دیده می‌شد، یا بهتر بگویم، چیزی بر سطح سیاره دیده نمی‌شد. جز انبوهی اشکال مه آلود. فضاشناسان، نشانه هایی از گاز  فسفین دیده اند، که می تواند نشانه ای از زندگی ذره ای بر زهره باشد، اما برای اثبات وجود زندگی بر آن ، هنوز خیلی زود است. سیاره زهره، با چهارصد درجه حرارت، داغ ترین سیاره در منظومه خورشیدی است.

شهرهای اورگان پس از یورش آتش تخلیه شدند. در آتش وحشی در غرب آمریکا سی تن سوخته اند. می گویند، هرگز چنین آتشی را ندیده ایم. بسیاری تصور می‌کردند، که می‌توانند خانواده را کوچ بدهند، اما در اورگان آتش‌ چنین فرصتی را به آمریکاییان نداد. نادیده گرفتن تغییرات آب و هوا، این چنین ترامپ را با آتش رودررو ساخت. بسیاری در واشنگتن ، کالیفرنیا و اورگان، ناپدید شدند.

* و نگاه دیگر جنگ آمریکا با هواوی، غول فن آوری چینی سبب شد تا فن آوری چین، به پیش بتازد. این پانزدهم غول فن آوری چین، باکی از جنگ با آمریکا ندارد.

*حالا توفان لائورا سواحل لوئیزیانا  تا  نیواورلئان را دارد ویران می سازد. و آتش در کالیفرنیا است  ودر رقابت‌های انتخاباتی آمریکا. جو بایدن، ترامپ را آتش افروز می‌خواند. که از دانش گردش آتش بی خبر است.

* پوتین درباره تظاهرات بلاروس ، می گوید معتقد است لوکاشنکو، بحران را در آن کشور از سر خواهد گذراند. *روزنامه‌های انگلیس نگاه به بلاروس دارند. لوکاشنکو، به پوتین گفته است، دوست تان در بحران، غوطه ور است. روسیه، یک و نیم میلیارد دلار به او کمک کرد.

*یوشی هید سوگا، یک روستازاده ژاپنی، می ‌خواهد نخست وزیر بعدی ژاپن بشود. گذشته سیاسی اش، چندان متفاوت از «آبه» نیست. او رهبر حزب لیبرال دموکرات می‌شود.دلخواه ترین انتخاب برای جانشینی «آبه» است. در دولت آبه، همیشه مورد مشورت نخست وزیر بود. هفتاد و یک سال دارد. سیاست های اقتصادی پیشین،  سیاست های مالی یک دولت بزرگ، اصلاحات ساختاری، همچنان، پابرجا خواهند بود. تنها انتخاب سوگا است که، سبب تداوم سیاست‌های آبه، خواهد شد. هر آن چه «آبه» داشت.

دوشنبه, 24 شهریور 1399 ساعت 13:11

خبر روز

اکنون ماشین های هوشمند، برای خود برنامه ریزی می کنند. پژوهشگران می گویند، آیا این ها ، به انسان ها کمک می کنند ، یا آن ها را به خطر می اندازند؟ اگر چه هوش مصنوعی ، اشتباهات رمزهای انسانی را اصلاح می کند، با این همه ، دخالت انسان، در این رمزگشایی مورد نیاز است. اکنون ماشین های هوشمند ، قادر به خواندن رمزهایی هستند که آدم ها می نویسند. هوش مصنوعی ، روز به روز دارد پیچیده تر می شود. دستگاه های هوشمند، اکنون قادرند ، رمزهای خود را ابداع کنند. رمزهایی بر اساس داده هایی که انسان ها، به آن داده اند.

رمزها ، اساس کار دستگاه های هوشمنداند. مایکروسافت، رمزهای خود را به ماشین هایش داده است. فیس بوک، با سیستمی که «آروما» می خواند به گونه ای خودکار عمل می کند. دیپ مایند. دارای شبکه اعصابی است، که خود را بازسازی می کند. به هر حال روبات ها و ماشین های هوشمند، با رمزهایی که انسان به  آن ها داده است ، کار می کنند، و دخالت های انسانی ، ضروری است. اما اگر روزی روبات های هوشمند، خود را طراحی کنند. چه خواهد شد؟ تهدیدی برای بشر خواهند بود. یا کمک رسان او؟ باید به انتظار طراحی های دیگر ماشین های هوشمند در آینده شد.

شهرداران تندرو سبز ، می خواهند فرانسه را تزئینی دیگر بدهند. می گویند کاج های سبز ، برای کریسمس ، تزئین نشود.  تور دو فرانس، تعطیل شود. شهرداران تندروای که گرایش تند به آب و هوا دارندو آن ها جدل های تازه ای را درباره محیط زیست سرگرفته اند. جروم فورگه ، تحلیل گر فرانسوی می گوید: این شیفتگان محیط زیست ، تصور می کنند به خاطر طبیعت ما باید توبه کنیم و مجازات شویم. شهردار بوردو به نظر می آید ، تزئین کاج طبیعی را به مناسب کریسمس ، در شهرش منع کند. این ها، دل مشغولی،  نظریه ها و آسیب های این شهرداران سبز فرانسه اند.

*آتش  در سراسر غرب آمریکا حالا دود را برای اهالی به ارمغان می برد. سلامت میلیون ها تن در خطر است. هزاران کیلومتر در اورگان و کالیفرنیا و دیگر ایالت های غرب در خطراند.

* شصت درصد مدارس در آمریکا، آنلاین شده اند. حالا تظاهرات برای بازگشایی حضوری در مدارس سر گرفته است. می گویند ، اردوهای تابستانی را از دست دادیم. نمی خواهیم  مدارس را هم از دست بدهیم .

* در ایتالیا ،  مدارس بازگشایی می شوند. جوزپه کونته ، نخست وزیر می گوید ، شرایط ، سخت است، اما دولت در کنار شما خواهد بود. در ایتالیا ، آغاز سال تحصیلی است. واسکو روسی می گوید، مدرسه ، پلی به سوی آینده است.

یکشنبه, 23 شهریور 1399 ساعت 10:28

تیتر روزنامه ها

* تلاش برای دستیابی به واکسن ویروس کرونا را اکنون، در جست و جوی طلا می خوانند. مثل یورش به سوی معادن طلا، در گذشته. پژوهش و تولید آسترا زنه کا، واکسن آکسفورد، برای مدتی متوقف شد. و اکنون باز پژوهش ادامه دارد.
* در ایتالیا، نخستین آزمایش های واکسن کرونا، از ماه دیگر، آغاز خواهد شد. در ایتالیا دو تا سه میلیون واکسن، بر کارکنان مشاغل پر خطر، تزریق خواهد شد.
* در ایتالیا دستگاهی ساخته شده است، که در سه دقیقه آزمایش، از ابتلای به ویروس کرونا، خبر می‌دهد. موسسه «بریانزا» این ویروس سنج را به بازار داده است. مرزی تازه، در پژوهش، گشوده شده است. نیازی به آزمایش از راه بینی و دهان نیست. دستگاهی که صف آدم‌ها را در برابر تست کرونا، شکسته است. بیست میلیون دستگاه ، آماده تولید و پخش در جهان است. آزمایش از راه نمونه برداری با پنبه از بزاق، انجام می‌گیرد. دستگاهی ارزان برای ارائه در بیمارستان‌ها و مدارس.
* لوفیگارو تیتر زد: آسمان زرد است.همچنان که وعده شده بود، جلیقه زردها باز به خیابان های فرانسه آمدند. تنش ها افزایش یافت و گاز اشک آور به استقبال شان آمد. به آن‌ها، مخالفان ماسک هم پیوستند و صاحبان مشاغلی که تعطیل شده‌اند.
* لوموند هم تیتر زد:خشم، زرد نیست، اما آنجا است. به رغم اعلام ممنوعیت تظاهرات، جلیقه زردها، به خیابان‌های پاریس آمدند. همه متنفریم، شعاری بود که صدها تن از جلیقه زردها، به دست داشتند و به خیابان‌های پاریس آمدند.
* باب وود وارد ،پس از هجده مصاحبه با ترامپ ،کتابش را آماده انتشار کرد. «خشم» نام کتاب او است. باب وود وارد، همان کسی است که با همکار دیگرش در روزنامه واشنگتن پست با افشای رازهای کاخ سفید، سبب سقوط ریچارد نیکسون ، رئیس جمهوری وقت آمریکا شد. رسوایی واترگیت. باب وود وارد در کتابش می نویسد: ترامپ می‌دانست کووید ۱۹ مرگبار است ، اما می‌خواست آن را بی اهمیت جلوه دهد. اکنون درباره ویروس می گوید، ماده خطرناک و مرگباری است. و با بررسی نامه های ترامپ و کیم رهبر کره شمالی باب وود وارد می گوید دوستی غریبی میان آن ها، به وجود آمده است.
* مایک پمپئو، اصرار دارد به گمان خود، مذاکره ‌کنندگان افغان، فرصت صلح را از دست ندهند. از مذاکرات طالبان و افغان می‌گویند.
* روزنامه‌ یو اس ای تودی می نویسد: فرماندار کالیفرنیا می‌گوید، در نبود رهبری ملی، آمریکا با آتش بی‌رحم در غرب رو در رو شد.
* لوفیگارو روزنامه فرانسه: استفاده از دوچرخه در فرانسه ، به حد انفجار رسید و البته با آن ، دزدی دوچرخه هم.در پاریس ماهی چهارصد و پنجاه دوچرخه، ناپدید می‌شوند. یعنی افزایش ۶۲ درصدی، در قیاس با سال گذشته. عکسی است، از تنها دوچرخه قفل شده بر میله ها ، بقیه بدنه و چرخ دوچرخه ها به سرقت رفته است.

شنبه, 22 شهریور 1399 ساعت 15:46

نگاهی به روزنامه ها

عکسی از یک گل کلم ، بزرگ ترین عکسی است که تا به امروز، گرفته شده است. عکسی که بشر را برای کشف رازهای عالم فضا، کمک خواهد کرد. عکسی که در یک نما گرفته شده است ، با سه میلیارد و دویست میلیون پیکسل ، با حساسیتی که می تواند یک توپ گلف را از هیجده کیلومتری، نشان بدهد. حسگرهای این دوربین ، نور را تبدیل به نشانه های الکتریکی می کند. پیکسل  ها، خود به گونه ای ، باور نکردنی ریزاند.  به پهنای ده میکرون که قادراند جرم هایی یکصد میلیون برابر تاریک تر از آنچه در کهکشان راه شیری اند ، ثبت کند. این دوربین ، اعماق فضا را بر تصویر می آورد. که قادر خواهد بود، رازهای ماده سیاره و سیاه چاله ها را آشکار کند.

دوربین ، در طول ده سال ، عکس هایی را از تمامی فضای عالم ، گرفته و به رصدخانه «وراسی رابین» خواهد داد.  عکسی از عالم با ریزترین جزئیات در فضا. اما چرا دوربین با عکس سبزی ها و به ویژه کلم ، آزموده شد. این به سبب پیچیدگی های موجود در ساختار آن است. عکسی در کاتالوگی خواهد آمد، با میلیاردها تکه از جزئیات فضا.

شلیک به جُو! ترامپ می گوید جو بایدن در میدان مبارزه ضعیف و از کار افتاده است. ترامپ، سفر هشت هفته ای انتخاباتی اش را تا روز انتخابات آغاز کرد. رقابت خصمانه در میدان مبارزه در فلوریدا و کارولینای شمالی است، ترامپ می گوید جوزف.آر. بایدن ، به عنوان رئیس جمهوری ، تاب ایستادگی در برابر شورشیان چپ گرا را ندارد. از پا در آمده است.

آتش در اردوگاه پناهجویان در لس بُس. اردوگاه ، خاکستر شد و پناهجویان گریختند. در جهنم ، پناهجویان،  می گویند: با ما مثل حیوانات ، رفتار می کردند.

روزنامه ال موندو، می نویسد: تظاهرات و ناآرامی ها در بلاروس. اتحادیه  اروپا ، تدارک تحریم علیه آن را می بیند. در فهرست تحریم ها، اما لوکاشنکو ، رهبر بلاروس نیست.

در ایتالیا ، بسیاری از مدارس که برای روز چهاردهم سپتامبر ، تدارک دیده شده بودند، بازگشایی نخواهند شد. در هفت منطقه ایتالیا ، آغاز بازگشایی را به تعویق انداخته اند. نیمکت های دو نفره هم برای پناهنگان سودانی فرستاده شدند.

اکونومیست می گوید:  مرد قدرتمند ترکیه ، رجب طیب اردوغان ، صحنه های جهان را دارد تسخیر می کند، انگار صدایی است که همه جا شنیده می شود. پس از جدال در مرز کردستان ، اکنون در  آب های شرق مدیترانه آماده جدال با یونان است. می گوید: این جا ، آب های ترکیه است. او به گونه ای با اروپا، در جنگ است. که می گوید. عصر استعمار آدم ها و کشورها، توسط اروپائیان پایان گرفته است. اردوغان می خواهد نشان بدهد صدای تازه ای است.

چهارشنبه, 19 شهریور 1399 ساعت 09:35

نگاهی به روزنامه های جهان

طرحی از چهره بتهوون ، از سال ۱۸۱۴ این موسیقیدان نامدار را سیاه پوست نشان می‌دهد. کاری از بلاسیوس هوفل و امروز در دویست و پنجاهمین سالگرد بتهوون ، این ادعا، در خط دلخواه جنبش سیاهان، سخت شکفته است. هشتاد سال پس از مرگ او، سیموئل کال ریج تیلور آهنگساز انگلیسی می‌گوید، چرا که نه! خود او از مادری انگلیسی و پدری از سیرالئون زاده شد. و به گفته اش، چه شباهتی غریب در چهره، میان او و بتهوون است!

مردی در غرب سیدنی، پس از آن که به دروغ مدعی شد، پدربزرگ اش در شرف مرگ است، از قرنطینه در هتل، بیرون آمده در خانه پدربزرگ، سرحال به خاطر جعل اسناد، دستگیر شد. او مدعی شده بود، برای دیدار از پدربزرگ در بیمارستان به سیدنی آمده است. مرد سی ساله برای فرار از قرنطینه به سبب  همه گیری کرونا در استرالیا ورود به فرودگاه سیدنی، با ارائه اسناد جعلی، دستگیر شد. در استرالیا، مسافران، پس از ورود به فرودگاه ، راهی هتل، برای قرنطینه می شوند.

تحریم‌های اقتصادی، تنش‌های نظامی... پکن و واشنگتن، در چرخه پرخطری افتاده اند.

 رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا، تحریک شور وطن پرستی در چینی ها، خطر درگیری نظامی میان این دو قدرت را، افزایش می دهد. در این میان تایوان،خط پرخطر دیگری میان چین و آمریکا است.جنگ اقتصادی میان آمریکا و چین اکنون به جبهه فن آوری و مالی، رسیده است. چین می‌خواهد نشان بدهد، با وجود همه گیری ویروس کرونا، قدرت دفاعی اش کاهش نیافته است و نیروی دریایی آمریکا، نمی‌تواند در این منطقه، جولان بدهد.

شبه نظامیان«سیاه»، دارند در آمریکا شکل می‌گیرند. آن ها، برای مبارزه علیه نژادپرستی، در آمریکا، به تظاهرات پاگذاشتند. اکنون، سایه یک خطر گسترده شکل‌گیری شبه نظامیان سیاه حس می شود. مرگ جورج فلوید سیاه و تظاهرات علیه خشونت‌های پلیس آمریکا، سبب این پیدایش شده است. آن ها مثل جدایی طلبان در فیلم «پلنگ سیاه»، دارند مسلح می‌شوند. چهره این پلنگ های سیاه ، اغلب با نقاب پوشیده شده  و سخت مسلح اند. جنگ میان این ها و پلیس فدرال آمریکا آن ها را نشان داد.

ترامپ، زیر سایه نیروهای نظامی، به رقابت های انتخاباتی رئیس جمهوری، بازگشت. ترامپ در کاخ سفید گفت: رهبران پنتاگون از رهبری او بر آمریکا خرسند نیستند. چیزی که آن ها می‌خواهند، جنگ است و بس!

و: مرگ و میر حاصل از ویروس کرونا، در آمریکا در میان آفریقایی ها آمریکایی ها و آمریکایی های لاتین، سخت، افزایش یافته است.

ریچارد هورتون تحلیل گر سیاسی هم نگاهی به انگلیس دارد:  کووید ۱۹ واقعیت‌های انگلیس را آشکار کرد: فقر، نا امنی و عدم تساوی حقوق. و این که موارد ابتلا به کرونا، در انگلیس دارد افزایش پیدا می کند. چه باید کرد؟

سه شنبه, 18 شهریور 1399 ساعت 14:03

خبرهای امروز

*زندگی در سیاره مریخ، عنوان یک گزارش علمی است. با این پرسش، آیا بیگانگان فضایی، خود را از چشم دیگران ، پنهان کرده اند. دانشمندان می گویند، تا هنگامی که ندانید به دنبال چه چیزی برای شکار آمده اید، به چیزی دست پیدا نمی کنید. بشر، در سال جاری، چندین  ماموریت برای یافتن نشانه های زندگی سفینه هایی چند را راهی سیاره سرخ کرد. آیا بشر می تواند زندگی فراسیاره ای را بشناسد. سه سفینه بی سرنشین در راه سیاره سرخ اند.

*الکسی ناوالنی ، ناراضی روسی از حال اغما درآمد. او در بیمارستان برلین، تحت مداوا است. گفته می شود حال او رو به بهبودی است.

*اسپانیا، نخستین کشور اروپایی غربی است که به ثبت نزدیک به نیم میلیون مبتلا به ویروس کرونا رسید. آن جا روزی بیش از دوهزار و چهارصد تن مبتلا به کرونا می شوند.

*انگلیس می خواهد بدون معامله، از اتحادیه اروپا خارج شود. اتحادیه می گوید اگر  انگلیس پای مذاکره نیاید ، می تواند آن را مجازات و تنبیه کند.

*با بالا رفتن آمار جوانان  مبتلا به کرونا، در انگلیس، آن کشور، جوانان را مجبور به رعایت مقررات پروتکل کرونا، می کند. بسیاری از جوانان، از حفظ مقررات ایمنی ، علیه کرونا، بی تفاوت اند.

*گفته می شود بازگرداندن کودکان به مدرسه در اروپا ، آسان بود ، اما حفظ آن ها ، دشوار است. باید تدابیری اندیشید، تا مانع از گسترش  همه گیری ویروس کرونا شد.

* دولت آلمان ، تظاهرات علیه کرونا را  محکوم کرد. تظاهرات علیه محدودیت های اعمال شده آلمان، به سبب شیوع-همه گیری-ویروس کرونا. تظاهراتی که سبب گذر از موانع در خیابان ها ، به سوی پارلمان آن کشور شد. پلیس توانست مانع حمله به پارلمان شود.

* وزیر کشور آلمان می گوید: این حرکت ، پذیرفتنی نیست. او گفت: این ها افراطی و دردسر سازند. ورود به مرکز دموکراسی درآلمان ، غیر قابل پذیرش است. هورست سی هوفر، هشدار داد.

انجمن آشوریان تهران

یکی از مهم­ترین آداب اجتماعی آشوریان ایران، چنین بوده که هرگاه جمعیت آنان در شهری روی به فزونی نهاده است، آنان به تاسیس انجمن­های ملی و فرهنگی و اجتماعی مبادرت نموده اند. به همین جهت بود که در سال 1898، پس از مهاجرت عده­ ی کثیری از جوانان آشوری-کلدانی ساکن سلماس به تهران و استخدام در وزارتخانه ­ها و ادارات دولتی، بنیان اولیه­ ی انجمن آشوریان تهران گذارده شد.

شبکه های اجتماعی

t logo 

insta

ارتباط با ما

ایران-تهران-انتهای خیابان آیت الله کاشانی غربی شهر زیبا خیابان شهید آلفرد سرگیز اردوشاهی جنب مجتمع قضایی مفتح پلاک 6 -کد پستی 1474997751

ایمیل: .

تلفن: 44312777

فکس: 44312886

flaq

جستجو