آخرین رویدادها

اخبار بین الملل

UP TOGGLE DOWN

یورش دانشجویان معترض کره جنوبی به خانه سفیر آمریکا

اعتراض دانشجویان کره جنوبی به حضور نظامی آمریکا با یورش به خانه سفیر این کشور،...

گورباچف: آمریکا و روسیه پای میز مذاکرات هسته‌ای بیایند

رهبر سابق اتحاد جماهیر شوروی از آمریکا و روسیه خواست در خصوص یک پیمان تسلیحات...

انفجار در مسجدی در شرق افغانستان

به دنبال وقوع انفجار در مسجدی در ولایت ننگرهار افغانستان شماری کشته و زخمی شدند.

پمپئو: با نتانیاهو درباره نفوذ منطقه‌ای ایران صحبت کردم

وزیر خارجه آمریکا با تکرار ادعا‌های بی‌اساس خود درباره کشورمان گفت با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی...

شورای امنیت: توقف حملات ترکیه به شمال سوریه، گام مهمی است

رئیس دوره‌ای شورای امنیت از آتش بس در شمال سوریه استقبال کرد.
انجمن آشوریان تهران

انجمن آشوریان تهران

چهارشنبه, 17 مهر 1398 ساعت 12:17

قهرمانان واقعى

دی‌ ماه ۱۳۵۳ استاندار وقت کرمان در دفترش پذیرای زوجی بود، زوج میانسال پولداری، ساکن تهران که به تازگی از مسافرت طولانی‌ به دور دنیا و شهرهایِ ایران برگشته بودند. هیچوقت کسی‌ ندونست چرا از بینِ این همه شهر کرمان رو انتخاب کردند. مرد مهندس کشاورزی و تحصیل‌کرده‌ ی دانشگاه تهران و بعدا پاریس بود. خیلی‌ پولدار بودند، پولی‌ که حاصل کارِ مرد از تجارت و تخصصش بود نه ارثیه ی فامیلی.
مرد به استاندار وقت گفت: "سالهاست زندگی‌ می‌کنیم و متاسفانه فرزندی نداریم و وارثی. تصمیم گرفتیم با پولی‌ که داریم در کرمان چیزی بسازیم. "استاندار خیلی‌ خوشحال شد. فوری پیشنهاد داد: "بیمارستان بسازین. کرمان بیمارستان کافی‌ نداره."
مرد گفت: "نه!"
استاندار پیشنهاد داد: "هتل! کرمان فقط یک هتل داره."
—نه!
—مدرسه؟ مسجد؟ مرکزِ خرید؟
و جوابِ همه نه بود. همسرِ مرد توضیح داد: ما تصمیم گرفته ایم در کرمان دانشگاهی بسازیم. با همه ی امکانات!
و مرد کلامِ همسرش رو کامل کرد: ما یه دانشگاه اینجا میسازیم اونوقت هتل و مسجد و بیمارستان و مرکزِ خرید و مرکزِ جذبِ توریست هم در کنارِ اون دانشگاه ساخته میشه. ما دانشگاهی در کرمان میسازیم برایِ بچه‌هایی‌ که نداریم و می‌تونستیم داشته باشیم.
اون روز و تمامِ هفته ی بعد اون زوجِ میانسال در ماشین استانداری تمامِ کرمان رو برایِ پیدا کردنِ زمین مناسب برایِ ساختن اون دانشگاه زیر و رو کردند. هر جا بردنشون، چیزی پسند نکردند.
روزِ آخر در حومه ی کرمان در بیابونِ برهوتِ کویری کرمان، راننده کلافه دمی ایستاد تا خستگی‌ در کنند و آبی بنوشند.
راننده بعدها تعریف کرد که: " تا مرد پیاده شد که قدمی‌ بزند، زیر پاش یک سکه ی یک ریالی پیدا کرد. برش داشت و به من گفت همین زمین رو می‌خوام. برکت داره. پیدا کردنِ این سکه نشونه ی خوبیست. اینجا دانشگاه رو میسازم. " راننده می گفت بهشون گفتم: "اینجا؟؟ اینجا بیابونه. بیرونِ کرمانه، نه آب داره و نه برق. خیلی‌ فاصله داره تا شهر." ولی‌ مرد سکه ی یک ریالی رو گذاشته بود جیبش و اصرار کرده بود که نه فقط همین زمین رو می‌خوام. همه ی زمینِ این منطقه رو برام بخرین. دانشگاه رو اینجا میسازم."اون زمین خریده شد، و احداثِ دانشگاهِ کرمان از همون ماه با هزینه و نظارتِ مستقیم اون مرد شروع شد. اتاق کوچکی در اون زمین ساخته شد و تصویرِ کوچکی از اون مرد رویِ یکی‌ از دیوار‌ها بود. کسی‌ تو کرمان اصلا اونو نمیشناختش. سالها گذشت، خیلی‌ اتفاق‌ها افتاد. انقلاب شد، جنگ شد. ولی‌ هیچ چیز و هیچ کس نتونست، مشکلات شخصی‌، بیماری، و حتی در اوج جنگ هرگز اجازه نداد ساختنِ اون دانشگاه متوقف شه. و در تمام این مراحل همسرش در کنارش بود و لحظه‌ای ترکش نکرد. اون دانشگاه ساخته شد. یکی‌ از زیباترین، مجهزترین دانشگاه‌های ایران. شامل دانشکده‌های مختلف تقریبا در تمامی‌ رشته ها. سرانجام در ۲۴ شهریور ۱۳۶۴ در حضور خودش و همسرش ، اون دانشگاه افتتاح شد. دانشگاهِ شهید باهنرِ کرمان! نامی‌ از او بر هیچ جا نبود غیرِ از همون عکسِ کوچیکِ قدیمی‌ تو اون اتاق کوچیک. وقتِ سخنرانی‌ افتتاحیه گفته بود که چقدر خوشحاله که اون دانشگاه رو ساخته و حس میکنه که این فرزندانِ خودش هستند که به اون دانشگاه میان. و آرزو کرده بود که اتاقِ کوچکی در ورودی اون دانشگاه داشت که با همسرش اونجا زندگی‌ میکرد و میتونست آمد و رفتِ هر روزه ی فرزندانش رو ببینه. اتاقی‌ به اون داده نشد. ولی‌ او ادامه برایِ اتمامِ اون دانشگاه رو هرگز متوقف نکرد. دانشکده‌های مختلف یکی‌ بعد از دیگری شروع به کار کردند.
آخرین دانشکده ، دانشکدهِ پزشکی‌ بود. در کنارِ این دانشکده او و همسرش یک بیمارستانِ ۳۵۰ تخت خوابی‌ هم ساخته بودند.
روز افتتاحِ اون دانشکده دقیقا با فارغ التحصیلی من در....... افتتاحیه رفتم، همه ی دانشجوها از رشته‌های مختلف اومده بودند. جا برایِ سوزن انداختن نبود. کسی‌ حتی نمی‌دونست که اونا اومدن یا نه. بیشترِ ماها هیچ تصویری از اونا ندیده بودیم.وقتی‌ رئیس دانشگاه کرمان سخنرانی‌ کرد و گفت به پاسِ تمامِ تلاش‌ها و کاری که کرده ‌اند دانشکده و بیمارستانِ دانشگاهِ کرمان به نام او نامگذاری شده، و با اصرار از او و همسرش خواست که پشت تریبون بیان و شروع به کارِ اونجا رو رسما اعلام کنند، اون وقت ما زوجِ پیر و کوچیک و لاغر اندامی رو دیدیم که از پله‌ها بالا رفتند. هیچ سخنرانی‌ نکردند و هیچ نگفتند. فقط اونجا ایستادند و دانشجوها همه بدونِ هیچ هماهنگی‌ قبلی همه با هم به احترامشون بلند شدند و برایِ بیشتر از ۲۰ دقیقه فقط دست زدند. و اونا فقط نگاه کردند و گریه کردند. زنده یادان فاخره صبا و علیرضا افضلی پور.هم اکنون هر دو در کنار هم و در قبرستان ظهیرالدوله آرمیده اند .

روحشان شاد، قهرمانان واقعى و بى ادعا

 

 

یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 09:42

طبیعت

پژوهش تازه نشان می دهد که دیدار با فضای سبز ، در میان درختان ، شهروندان مضطرب  را آرامش  می بخشد آن را طبیعت آرامش خوانده اند. آمارها ، خبر از متوسط نتیجه ها، بیش از حضور در فضای سبز و پس از آن می گویند : حتی حضور در فضای مجازی در فضای بوستان ها ، خبر از این کاهش اضطراب می دهد. هنری دیوید تورو نوشت ، لحظه هایی هست ، که همه نگرانی ها و اضطراب ها ، در آرامش نامحدود طبیعت ، محو می شوند «تورو» کسی است که دو سال به تنهایی ، در جنگل ، زندگی کرد. در اتاقکی در ماساچوست آمریکا.

پژوهش تازه می گوید: نیازی نیست که در طبیعت رام نشده ، از زیبایی های زمین ، لذت ببرید ، تنها قدم زدن در  بوستان می تواند تحولی در حال و  احوالتان ، پدید بیاورد. بررسی ها نشان می دهد ، زندگی در کنار فضای سبز ، می تواند به  کاهش سطح نگرانی ها، در انسان کمک کند. کودکانی که در کنار فضای سبز رشد می کنند ، کمتر دچار اختلال روانی می شوند. همچنین رابطه بسیار میان طبیعت و شادی انسان ها ، هم نشان داده شده است.

یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 09:39

شادی

امروزه آدمی به شادی ، به عنوان پدیده ای مجرد نگاه می کند. چیزی است که انسان و فقط انسان ، به تنهایی آن را  ، حس یا آرزو می کند. اما غم ، حاصل محدود شدن و در چهارچوب  محدود ماندن است. آن چه نمی توانید به اختیار در آورید. چرا که ما به سادگی نمی توانیم ، بدون اجتماع زندگی کنیم. برخی محدودیت ها ، خوب اند و برخی  بد. محدودیت ها ، البته که  اجتناب ناپذیر اند. با انزوا و تنهایی ، دشوار می توان به شادی دست یافت.

یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 09:35

قهوه

به خلاف تصور پیشین ، پژوهش تازه و مشترک دانشگاه فلوریدا آتلانتیک و مدرسه طب هاروارد می گوید: نوشیدن قهوه و چای پیش از خواب ، تاثیری بر خواب انسان ندارد. 785 تن در 5164 شب و روز ، مورد آزمایش در مصرف کافئین ، نیکوتین  قرار گرفتند. آن ها ، دریافتند ،  نیکوتین ، خواب آن ها را ، آشفته می کند و اختلال به وجود می آورد. اما کافئین ، هیچ اثری بر خواب آن ها نداشت. دکتر کریستین سپادولا در نشریه علمی «سلیپ» ، یا خواب نوشت ، تصور پیشین این بود ، که نیکوتین بیش از  خواب ، در آدم ها ، اثر دارد.

پژوهشگران می گویند : این یافته ، شگفت انگیز است ، حال آن که بیش تر تصور می شد. کافئین ، چهار ساعت پیش از خواب ، اثرگذار است و بی خوابی در پی دارد. اما گزارشی دیگر درباره کافئین می گوید: نوشیدن بسیار قهوه ، خطر ابتلا به میگرن را افزایش می دهد این یافته ، در نشریه «مدیسن» چاپ شده است. این که فهوه ، به طور مستقیم ، میگرن را هدف قرار می گیرد. این پژوهش ، یادآور می شود مصرف یک فنجان قهوه ، یا چای یا نوشابه ، ارتباطی با سردردها ندارد. بنیاد پژوهش میگرن می گوید: میگرن ، سومین بیماری شایع و گسترده در انسان است. که بیش از یک میلیارد انسان ، به آن مبتلا هستند.

 

یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 09:14

مغز

پژوهشگران می گویند: تمرین و به کارگیری مغز برای یادگیری و به خاطرسپاری در فعالیت های اجتماعی، سبب دوری انسان از ابتلا ، به بیماری فراموشی می شود. تارا سپیرس جونز ، استاد عصب شناس دانشگاه ادینبورگ هم می گوید: یادگیری چیزهای تازه ، همین طور، ارتباط های اجتماعی ، سبب ایجاد ارتباط میان سلول های مغز انسان می شود و همین ، سلول ها را فعال می سازد. اگر انسان، صاحب شبکه ارتباطی فعال و مناسب باشد ، می تواند در برابر آسیب ها و ناهنجاری ها و اختلال های مغزی ، مقاومت کند. انزوا و تنهایی ، از عوامل مهم ابتلای به این نارسایی مغزی است.

فعالیت اجتماعی سالم ، می تواند بیماری فراموشی «آلزایمر» را نابود کند. فعال اجتماعی بودن در سال های پنجاه و شصت زندگی ، خطر ابتلا به بیماری فراموشی «آلزایمر» ، را در انسان، از بین می برد ، یا دست کم ، خطر آن را کاهش می دهد. این یافته دانشمندان و پژوهشگران، در نشریه علمی پلاس مدیسن آمده است. این پژوهش می گوید : حتی دیدار با دوستان در سال های شصت زندگی دوازده درصد ، سبب کاهش خطر ابتلای به بیماری آلزایمر می شود . این در قیاس با دیگر آدم هایی است ، که از فعالیت های اجتماعی ، حتی دیدار دوستان و خویشان محروم اند.

پژوهشگرانی که بر روی بیماری فراموشی -آلزایمر- کار می کنند ، می گویند : سلامت مغز انسان ، ارتباط با سلامت زندگی دارد. بیماری آلزایمر ، بیش از پنجاه میلیون تن را در سراسر جهان ، دچار کرده است. این رقم تا سال 2030 بیش از سه برابر می شود. انجمن قلب آمریکا می گوید: سلامت زندگی ، بستگی به موضوع های ساده دارد.عدم استعمال دخانیات ، رژیم غذایی و فعالیت  جسمانی ، از آن جمله اند: کنترل فشار خون ، کلسترول ، قند خون از جمله  آسیب های اساسی بدن انسان اند. آدم هایی که در طول یک سال مراقب این نشانه ها بوده اند.از سلامت زندگی و مغز ، برخوردار شده اند.

یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 08:57

نمک

مصرف نمک ، بیش از نیاز بدن انسان است. و البته اضطراب، بیش ترین ضربه ها را به قلب می زند. به نظر می آید شیوه زندگی امروز بشر، چنان است که انگار ، آتش را شعله ورتر می کنیم. ورزش ، دست کم یک یا دو بار در هفته ، رژیم غذایی موسوم به رژیم مدیترانه ای ، مصرف بیش از اندازه روغن زیتون ، آجیل و روغن سالم ، کمک بسیار به سلامت قلب ، می کند آدم های ثروتمند به ویژه ، با شیوه زندگی مدرن ، بیش ترین آسیب را به قلب می زنند اکنون بیماری قلبی بیش تر به بیماری اقتصادی تبدیل شده است.

یکشنبه, 14 مهر 1398 ساعت 08:24

نان

یک نقاش برجسته دیواری-فرسک- از شهر پمپئی خریداران نان از نانوایی را نشان می دهد-قرص ها- گرد نان ، برای فروش ، عرضه شده اند. اشتیاق به پخت غذاهای عصر باستان ، سبب شده است تا کتاب های متعددی ،در این زمینه ، انتشار یابد. از آن جمله است کتاب آشپزی عصر وایکینگ ها، با عنوان «وعده غذایی دیرپای». یا کتاب «خزانه» از صالح محمداحمد ، درباره غذاهای مغولان .البته غذای انسان امروزی ، بیش تر شیرین است و پر از مواد قندی ، آن چه که در غذای انسان عصرباستان دیده نمی شود.

شنبه, 13 مهر 1398 ساعت 08:38

صورت غذا-منو-

صورت غذا یا «منو» از عصر باستان ، برای سفره امروز باستان شناسان ، قرص نانی با خمیر ترش و شیرینی  غنی شده، از دل زمین به در آورده اند. قرص نانی که مصری ها ، در 4500 سال پیش می پختند. پیش تر باستان شناسان آن ها را در کنار مردی در دوهزار سال پیش یافته بودند. از آن هنگام ، بازسازی غذاهای عصر باستان ، آغاز شد. اکنون قرص نانی را که در چهارهزار و پانصد سال پیش ، پخته شده بود ، دوباره ، با همان مواد غذایی ، می پزند. حاصل نانی ، خوش طعم بود. پژوهشگر مصرشناس دانشگاه هاروارد می گوید این پخت غذا ، انسان امروزی را با انسان عصر باستان پیوند  می دهد.

چهارشنبه, 10 مهر 1398 ساعت 08:26

نگرانی

بیش از هفتاد درصد بیماران گفتند ، که تمایلی ندارند از نگرانی های خود حتی با پزشک معالج خود حرف بزنند. آن ها دلیل این امتناع از  بازگویی را ترس از قضاوت دیگران یا اندرز دادن آن ها می دادند. هفتاد درصد پاسخ ها ، از این هراس می گویند. اکنون پزشکان می گویند باید به این نگرانی ها، توجه کرد و  کلینیک های سلامت ، وظیفه رفع این هراس ها را دارند. برخی از جراحان و پزشکان می گویند بعد از عمل های جراحی با خبر از  این  پنهان سازی بیماران اند.

چهارشنبه, 10 مهر 1398 ساعت 08:14

افسردگی

پژوهش تازه می گوید: نیمی از مردم به پزشک معالج خود نمی گویند که آن ها احساس افسردگی می کنند، یا قصد انتحار دارند. این بیماران حس می کنند ، که قادر نیستند از بیماری روانی خود، با پزشک معالج ، حرف بزنند. پژوهشگران در دانشگاه های یوتا و میشیگان و آیووا ، پاسخ چهارهزار و پانصد تن را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند. پاسخ دهندگان ، به طر متوسط سی وشش سال دارند. و البته کسانی بودند که شصت سال هم، داشتند. پاسخ ها ، درباره افسردگی ، انتحار و ناراحتی های روانی بودند. بررسی هایی که نشان داد چهل تا چهل و هفت درصد بیماران ، از نگرانی هاشان با پزشک حرف نمی زنند.

انجمن آشوریان تهران

یکی از مهم­ترین آداب اجتماعی آشوریان ایران، چنین بوده که هرگاه جمعیت آنان در شهری روی به فزونی نهاده است، آنان به تاسیس انجمن­های ملی و فرهنگی و اجتماعی مبادرت نموده اند. به همین جهت بود که در سال 1898، پس از مهاجرت عده­ ی کثیری از جوانان آشوری-کلدانی ساکن سلماس به تهران و استخدام در وزارتخانه ­ها و ادارات دولتی، بنیان اولیه­ ی انجمن آشوریان تهران گذارده شد.

شبکه های اجتماعی

t logo 

insta

ارتباط با ما

ایران-تهران-انتهای خیابان آیت الله کاشانی غربی شهر زیبا خیابان شهید آلفرد سرگیز اردوشاهی جنب مجتمع قضایی مفتح پلاک 6 -کد پستی 1474997751

ایمیل: .

تلفن: 44312777

فکس: 44312886

flaq

جستجو